Öppna mobilmenyn

Nyhet

Ungdomar från Botkyrka får stipendium till studier

16 september 2021

Skola och förskola

Nils och Gunhild Eks stiftelse för utbildning ger stipendier till unga som vill studera och behöver ekonomiskt stöd. I år delar stiftelsen ut 30 000 kronor var till Nivethini Tharman, Elinor Ödbrink, Woroud Yagoub och Muhammet Tozak.

Årets stipendiater

I år har stiftelsens styrelse beslutat att dela ut 30 000 kronor var till fyra unga botkyrkabor:

  • Nivethini Tharman – Har precis påbörjat sina studier till sjuksköterska.
  • Elinor Ödbrink - Har just börjat studera till grundlärare med interkulturell profil och inriktning mot årskurs 4-6.
  • Woroud Yagoub - Vill fullfölja sina studier till tandläkare som hon startade hösten 2020.
  • Muhammet Tozak - Har just påbörjat sina läkarstudier.

Stipendiet delades ut av Emanuel Ksiazkiewicz (S), styrelseledamot i Gunhild och Nils Eks stiftelse och ordförande i utbildningsnämnden och Stina Lundgren (M), styrelseledamot i Gunhild och Nils eks stiftelse och kommunalråd. Ceremonin genomfördes vid kommunhuset i Tumba. Nivethini Tharman kunde inte vara på plats på grund av sjukdom men deltog via länk. Muhammet Tozak kunde inte delta då han redan flyttat till Örebro för att påbörja sina studier.

Vi gratulerar stipendiaterna och önskar dem lycka till med sina studier!

Fakta om Nils och Gunhild Eks stiftelse

Stiftelsen grundades när Gunhild och Nils Ek avled och efterlämnade ett testamente. Makarna var båda politiskt och fackligt engagerade Botkyrkabor. Gunhild blev 1952 den första kvinnan i Botkyrkas dåvarande kommunalnämnd. Nils var ordförande i kyrkorådet men även mycket engagerad i uppförandet av Tumba Folkets Hus.

Bilden är tagen utomhus. Två ungdomar håller i två jättecheckar på 30 000 kr, flankerade av en man och en kvinna. Alla tittar in i kameran.

Från vänster Woroud Yagoub, Emanuel Ksiazkiewicz (S), Elinor Ödbrink och Stina Lundgren (M)