Öppna mobilmenyn

Nyhet

Nu startar drop-in provtagning för dig med symptom på covid-19 igen

24 september 2021

Stöd, omsorg och familj

Idag fredag den 24 september börjar Region Stockholms provtagningsbuss för covid-19 att rulla i Botkyrka igen. Bussen är öppna mellan 09:00-16:00 för dig som har symptom och svårt att boka hemtest eller ta dig till drive-in.

Drop-in provtagningen återupptas eftersom det fortfarande är mycket viktigt att stanna hemma och provta sig vid symptom på covid-19 även efter att restriktionerna förväntas släppa den 29 september.

Så fungerar det

Har du symtom på covid-19 behöver du ta med dig legitimation och ta dig till en av provtagningsenheterna där flerspråkig sjukvårdsutbildad personal tar ett PCR-test på ett smittsäkert sätt. Du behöver inte boka tid i förväg och provtagningen kostar inget.

Plats och tid

Hallunda – Folkets hus, Borgvägen 1
Måndagar och torsdagar
klockan 09.00 – 16.00

Fittja – Värdshusvägen 5, utanför Fittjabadet
Tisdagar och fredagar
klockan 09.00 – 16.00

Alby torg – Albyvägen 1-4
Onsdagar klockan 09.00 – 16.00