Öppna mobilmenyn

Nyhet

Medborgarkontoren öppnar igen

30 september 2021

Kommun och politik

Den 4 oktober öppnar medborgarkontoren i Fittja, Hallunda och Tullinge igen efter att ha varit stängda under pandemin.

Från den 4 oktober ändras även öppettiderna för alla våra medborgarkontor till 12:00-16:30 måndagar-torsdagar och 12:00-14:30 på fredagar. Har du frågor till medborgarcenter under förmiddagen är du varmt välkommen att vända dig till kommunhusets reception som öppnar 08:00 varje vardag. I receptionen kommer det även finnas en publik dator.

Information och svar på frågor

På medborgarkontoren kan du få information och svar på frågor om kommunens samlade service och utbud men även om serviceutbudet i samhället i stort. Det kan till exempel handla om att ansöka om barnomsorg, bygglov, ekonomiskt bistånd eller att överklaga ett beslut.

Fortsatt viktigt att visa hänsyn

Kom ihåg att även om du är vaccinerad är det fortfarande viktigt att du stannar hemma och undviker kontakter med andra människor om du misstänker att du har symptom på covid-19. Du som inte är vaccinerad bör fortsätta att hålla avstånd till andra när det är möjligt. Det är särskilt viktigt i kontakten med personer i riskgrupp och personer som är 70 år och äldre. Fortsätt även att testa dig vid misstanke om covid-19.

Hitta till medborgarkontoren

  • Alby medborgarkontor, Alby centrum, Albyvägen 2-4
  • Fittja medborgarkontor, Fittja centrum, Fittja torg 21
  • Hallunda medborgarkontor, Hallunda centrum, Hallundaplan 5
  • Tullinge medborgarkontor, Tullinge centrum, Nyängsvägen 3
  • Tumba medborgarkontor, Tumba centrum, Tumba Torg 10

På Vårsta bibliotek kan du få mycket av den service du får på ett medborgarkontor. Vårsta bibliotek ligger på Ringvägen 2 i Grödinge. Mer om Vårsta bibliotek.

Två personer vid servicedesk på medborgarcenter

På medborgarkontoren kan du få information och svar på frågor om kommunens samlade service.

Kontaktuppgifter

Du kan få hjälp med de flesta ärenden via telefon: 08 530 610 00, under våra telefontider:

Måndagar 08:00-18:30
Tisdagar - torsdagar 08:00-16:30
Fredagar 08:00-14:30

Det går också bra att mejla till
medborgarcenter@botkyrka.se