Öppna mobilmenyn

Nyhet

Var med och ge ungdomar möjlighet till feriepraktik för sommaren 2022

24 november 2021

Jobb och vuxenutbildning

Från och med idag, den 24 november kan du som arbetsgivare anmäla dina platser till sommaren 2022.

- Jag minns när jag fick mitt första jobb på sommaren via Botkyrka kommun, det var att rensa rabatter. Det var första gången jag fick känna på att komma i tid, första gången jag fick prova på ett jobb, första steget ut i arbetslivet, säger Cesar Fulgencio. Ge det en chans även om du inte är bäst på det, det ger så mycket, säger han till ungdomar som ska feriepraktisera i sommar.


Cesar jobbar som verksamhetsansvarig för Do It together (Ungkultur) på Subtopia i Alby och tar emot feriepraktikanter varje sommar.


- Att en ungdom får testa på ett jobb över sommaren ger dem en bra erfarenhet inför framtiden och en inblick i hur det kommer att vara i arbetslivet efter att de har slutat skolan. Det är fascinerade att jobba med ungdomar och se dem växa. En del av de ungdomar som kommer hit på feriepraktik har också fått en fortsatt anställning hos oss, säger Cesar.

Anmäl dina platser via formuläret på vår webbplats

Cesar Fulgencio, verksamhetsansvarig för Do It together (Ungkultur) på Subtopia i Alby.