Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Vaccinationskrav införs vid nyanställning för vård- och omsorgspersonal

02 december 2021

Stöd, omsorg och familj

Botkyrka kommun har idag genom ett ordförandebeslut infört vaccinationskrav för covid-19 vid nyanställning för omsorgspersonal i Botkyrka kommun.

Vaccination av dessa grupper är en viktig faktor för patientsäkerheten för boende i Botkyrka. Mot bakgrund av detta beslutas att ett vaccinationskrav vid nyanställning införs för de som ska arbeta med äldre eller andra personer som tillhör riskgrupp i Botkyrka kommuns verksamheter.

Beslutet gäller med omedelbar verkan. Det betyder att om en arbetssökande inte vill visa vaccinationsintyg så behöver hen inte det, men kan då inte komma ifråga för anställning där krav på vaccination vid nyanställning för att skydda riskgrupper finns.

– Vi måste göra allt för att skydda våra äldre och andra riskgrupper. Därför känns det här som ett viktigt beslut, säger Ebba Östlin (S), kommunstyrelsens ordförande.

Personer som redan är anställda omfattas inte av kravet om uppvisande av vaccinationsintyg.

Kontaktuppgifter

Nadina Rosengren
070-187 08 80
nadina.rosengren@botkyrka.se

Andra har även läst