Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Mötesplatser för seniorer stängs tillfälligt

07 januari 2022

Stöd, omsorg och familj

På grund av den ökande smittspridningen av covid-19 är lokalerna till Botkyrka kommuns mötesplatser för seniorer stängda under januari 2022 eller tills annat meddelas. Under tiden erbjuds utomhusaktiviteter.

För att minska risken för smittspridning av covid-19 och därmed skydda sköra medborgare kommer lokalerna till kommunens mötesplatser för seniorer att vara tillfälligt stängda under en period. Beslutet om stängning gäller både mötesplats Tumba och mötesplats Grödinge som kommer att vara stängda till och med den sista januari 2022 eller tills annat meddelas.

Utomhusaktiviteter under stängningsperioden

För att erbjuda social samvaro och fysisk aktivitet för seniorer medan mötesplatserna är stängda anordnas regelbundna utomhusaktiviteter. Mötesplatsernas samordnare Camilla Lindqvist, är personlig- och medicinsk tränare:

– Det är tråkigt att vi behöver stänga lokalerna, men som ett alternativ startar erbjuder vi utomhusaktiviteter. Med start vecka 2 börjar vi med regelbunden stavgång eller promenad i grupp en gång per vecka. Stavgången går också att kombinera med styrkeövningar för den som vill. Beroende på vilket intresse som finns kan vi även komma att besöka något av kommunens utegym, säger Camilla Lindqvist.

Aktiviteterna är kostnadsfria. Ett antal stavar finns att låna, men ta gärna med egna om du har.

  • Onsdagar kl 11.00 Mötesplats Tumba, Samaritvägen 2
  • Fredagar kl 11.00 Mötesplats Grödinge, Ringvägen 2

 

Fyra personer går stavgång i vintermiljö med ryggen vänd mot kameran.

Medan mötesplatserna för seniorer är stängda erbjuds utomhusaktiviteter för fysisk aktivitet och social samvaro.

Mer information

Aktuell information om Botkyrka kommuns mötesplats för seniorer, öppettider och aktiviteter hittar du på webbplatsen

botkyrka.se/motesplatser

Kontaktuppgifter

Samordnare: Camilla Lindqvist
Telefon: 073-421 87 50
E-post: camilla.lindqvist@botkyrka.se