Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Partiledare Nyamko Sabuni (L) besöker framgångsrik lovskola i Botkyrka

25 februari 2022

Skola och förskola

Under sportlovet uppmärksammas Fittjaskolans lovskola som hålls för elever på skolan. Nyamko Sabuni, partiledare för Liberalerna (L), välkomnas på besök på Fittjaskolan på måndag där hon kommer att få träffa lärare och elever i lovskola.

Grundskolan Fittjaskolan i Norra Botkyrka.

Botkyrka Kommuns grundskolor satsar stort på att erbjuda alla elever undervisning även under skolloven. På Fittjaskolan arrangeras för tionde året i rad lovskola, bland annat under sportlovet. Lovskolan är populär och har ett högt deltagande bland skolans elever från årskurs 3 till 9. Lovskola erbjuds alla elever och syftar till att stärka eleverna i sina studier för att ge förutsättningar att lyckas i skolan.

Besök på Fittjaskolan

På måndag den 28 februari besöker Liberalernas partiledare Nyamko Sabuni Fittjaskolan i Botkyrka för att samtala med lärare och elever om Fittjaskolans framgångsrika sätt att organisera sin lovskoleverksamhet. På Nyamko Sabuni tredagars skolturné blev därför Botkyrka och Fittjaskolan ett självklart besök på agendan.

Nyamko Sabuni, partiledare för Liberalerna