Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Hjälp en medmänniska – bli god man eller förvaltare

01 april 2022

Stöd, omsorg och familj

Är du intresserad av att bli god man eller förvaltare till någon som behöver din hjälp i Botkyrka, Haninge, Huddinge, Nynäshamn, Salem eller Tyresö?

Som god man eller förvaltare hjälper du till att skapa en trygg tillvaro med bra livskvalitet för personer med exempelvis psykiska sjukdomar, neuropsykiatriska diagnoser, missbruk eller skulder. Det är en fördel om du utöver svenska kan kommunicera även på andra språk.

Att vara god man eller förvaltare handlar i grunden om att hjälpa en medmänniska. Du har dock rätt till arvode och ersättning för dina utgifter.

Södertörns överförmyndarnämnd

Södertörns överförmyndarnämnd gör en lämplighetsprövning av den som vill bli god man eller förvaltare. Sedan den 1 januari 2019 ingår sex kommuner i Södertörns överförmyndarnämnd. Kommuner som ingår är Botkyrka, Haninge, Huddinge, Nynäshamn, Salem och Tyresö. Södertörns överförmyndarnämnd sitter i Haninges kommunhus eftersom Haninge är värdkommun. 

Vi ser händer på personer som har ett viktigt samtal.

Bild: Mostphotos.

Mer information

Läs mer och anmäl intresse hos

Södertörns överförmyndarnämnd

Andra har även läst