Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Nu är skräpplockardagarna igång

25 april 2022

Boende och närmiljö

Den här veckan deltar tusentals Botkyrkaelever i Skräpplockardagarna och är ute och plockar skräp i kommunen. Skräpplockardagarna är en årlig nationell kampanj arrangerad av Håll Sverige rent i samarbete med kommuner, föreningar och andra aktörer.

Att plocka skräp är ett enkelt och konkret sätt att göra skillnad för planeten här och nu. Men det handlar också om att visa att man tycker om en plats och vill att det ska vara fint där. Skräp föder skräp och genom att plocka upp ett skräp gör man det svårare att slänga mer skräp just där.

När barn lär sig om skräp tar de med sig kunskapen hem och påverkar sin familj och andra närstående.

Skräpplockardagarna riktar sig till förskolor, skolor, barn- och ungdomsföreningar i hela landet. Utöver skräpplockning finns det ett omfattande undervisningsmaterial som fördjupar barnens kunskaper.

Kommunen bjuder även in alla medborgare att vara med och plocka skräp och på flera ställen i kommunen anordnas skräpplockarevent. För att hitta eventet närmast dig se kommunens kalendarium. Tillsammans håller vi Botkyrka rent.

Logotype Håll Botkyrka rent

Skräpplockardagarna anordnas av Botkyrka kommun i samarbete med Håll Sverige rent

Välkommen att delta i Skräpplockardagarna

I vårt kalendarium hittar du veckans skräpplockarevent.

Länk till kalendariet

Andra har även läst