Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Solbryggan i Tullinge invigd

08 juli 2022

Boende och närmiljö

Nu är den nya Solbryggan vid Tullinge strand invigd. Sedan 2018 har Tullinge strand inte haft någon solbrygga men nu är den nya på plats. Kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin (S) och kommunalrådet Ing-Marie Viklund (L) invigningstalade.

Ebba Östlin och Ing-Marie Viklund klipper gemensamt av invigningsbandet.

Solbryggan invigdes av Ebba Östlin (S) och Ing-Marie Viklund (L)

– Jag är glad att vi äntligen fått den nya bryggan färdig och jag hoppas att den ska komma Tullingeborna till glädje, säger Ebba Östlin (S).

– Den nya bryggan är en plats där Tullingeborna kan koppla av en stund i vardagen. Den är ett fint tillskott till Tullinge strand, säger Ing-Marie Viklund (L).

Solbryggan ligger i anslutning till Tullinge strand och är drygt 33 kvm stor med en landgång på fem meter. I dagsläget finns det bara bänkar på bryggan men i augusti kommer möblemanget att kompletteras med bord och två solstolar. I augusti kommer också den angränsande ytan på land att iordningställas med bord, soffor, grill och cykelställ.

Bild på Solbryggan tagen från land.

I augusti utrustas Solbryggan med bord och stolar.

Andra har även läst