Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Årets pedagoger överraskades på jobbet

01 september 2022

Skola och förskola

Utmärkelsen Årets pedagoger 2022 går till förskolläraren Lotta Adelöw vid förskolan Nova och bildläraren Rebecka Beran vid Tumba gymnasium. Pristagarna överraskades på sina arbetsplatser och fick nyheten direkt av utbildningsnämndens ordförande Emanuel Ksiazkiewicz (S) och utbildningsdirektör Anette Älmdalen.

Gråhårig kvinna överlämnar blomsterbukett till mörkhårig kvinna. En man tittar på.

Lotta Adelöw vid förskolan Nova överraskas av Anette och Emanuel.

Kvinna överlämnar blomsterbukett till en annan kvinna. En man tittar på.

Rebecka Beran på Tumba gymnasium är glad över utmärkelsen.

Mer om utmärkelsen

Pristagarna kommer att få utmärkelsen den 16 september i samband med en lunch på Sturehofs slott. Då kommer vi också berätta mer om pristagarna och deras arbete.

Utmärkelsen delas ut till en eller flera pedagoger i förskola, fritidshem, grundskola eller gymnasium. Pedagogen ska ha gjort ett arbete som fått stor betydelse för barn, elever och verksamhet. Syftet med priset är att lyfta fram skickliga pedagoger som goda förebilder och inspiratörer.

Stort grattis till två av Botkyrkas fantastiska pedagoger!

Andra har även läst