Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Detaljplan för Älgen-Sågaren antagen

13 oktober 2022

Stadsplanering och trafik

Vid samhällsbyggnadsnämndens sammanträde 11 oktober antogs detaljplanen för Älgen-Sågaren. Detaljplanen gör det möjligt att bygga cirka 160 lägenheter med hyresrätter samt ett trygghetsboende på Grödingevägen intill Tumba centrum.

– Det är glädjande att vi nu kunnat anta den här detaljplanen som gör det möjligt för fler att bo i ett av kommunens mest attraktiva lägen med närhet till ett stort serviceutbud, pendeltåg och bussar, säger Gabriel Melki (S), ordförande för samhällsbyggnadsnämnden.

I detaljplanen finns det åtta flerbostadshus varav ett planeras bli ett trygghetsboende. Planen innehåller också lekplatser och ett mindre torg.

– Nu är vi ett steg närmare till Botkyrkas första Trygghetsboende för seniorer. Ett boende som erbjuder trygghet, gemenskap och extra service i vardagen och som ligger precis intill Tumba Centrum, säger Tuva Lund (S), ordförande i vård- och omsorgsnämnden.

Här kan du läsa mer om detaljplanen för Älgen-Sågaren.

Andra har även läst