Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
  • Ny gul vädervarning i södra Stockholms län

    SMHI varnar för ett snöfallsområde som rör sig in västerifrån onsdag morgon och sprider vidare österut över området under dagen. Det kan snöa ymnigt och fram till onsdag eftermiddag kan det falla 5-10, lokalt 15, cm snö. I snöfallet tidvis friska vindbyar. Mer information.

Nyhet

Gabriel Melki (S) ersätter Ebba Östlin (S) vid hennes frånvaro

30 januari 2023

Kommun och politik

I lördags genomförde Socialdemokraterna i Botkyrka ett medlemsmöte. På mötet genomfördes en omröstning om huruvida medlemmarna har förtroende för Ebba Östlin (S). Efter en sluten omröstning kunde mötet konstatera att en majoritet av medlemmarna inte har förtroende för Ebba Östlin i hennes roll som kommunstyrelsens ordförande.

Mittensamarbetet vill informera om att deras politiska överenskommelse fortsätter gälla tills vidare och att de arbetar vidare för Botkyrkas bästa.

Gabriel Melki (S) träder in tills vidare som kommunstyrelsens ordförande i egenskap av vice ordförande för kommunstyrelsen.

Andra har även läst