Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
  • Skolskjutsar och persontransporter

    Från och med måndag 27 mars, kommer persontransporterna som kommunen tillhandahåller för skola, daglig verksamhet och dagverksamhet fungera som vanligt igen. Vi utreder ärendet vidare för att säkerställa processerna. Mer information.

Nyhet

Med anledning av allvarlig händelse i Fittja

11 februari 2023

Kommun och politik

Med anledning av den allvarliga händelse som inträffade i Fittja under fredagskvällen samverkar kommunen med polis och andra aktörer för att ge stöd och skapa trygghet i området.

Trygghetsfältare kommer att vara ute i området den närmaste tiden för att stötta och lyssna på barn och unga. Även andra berörda verksamheter i Fittja är inkopplade i trygghetsarbetet, såsom den lokala fritidsgården, skolor och civilsamhället. Unga som behöver stöd och deras anhöriga kan vända sig till stödcentrum för unga brottsutsatta för samtalskontakt. Stödcentrum kan nås på telefon 08-530 610 50 under vardagar. Mer information om stödcentrum finns här

 

För mer information om händelsen hänvisas till polisen.se

Andra har även läst