Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Med anledning av allvarlig händelse i Fittja

11 februari 2023

Kommun och politik

Med anledning av den allvarliga händelse som inträffade i Fittja under fredagskvällen samverkar kommunen med polis och andra aktörer för att ge stöd och skapa trygghet i området.

Trygghetsfältare kommer att vara ute i området den närmaste tiden för att stötta och lyssna på barn och unga. Även andra berörda verksamheter i Fittja är inkopplade i trygghetsarbetet, såsom den lokala fritidsgården, skolor och civilsamhället. Unga som behöver stöd och deras anhöriga kan vända sig till stödcentrum för unga brottsutsatta för samtalskontakt. Stödcentrum kan nås på telefon 08-530 610 50 under vardagar. Mer information om stödcentrum finns här

 

För mer information om händelsen hänvisas till polisen.se

Andra har även läst