Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Hjälp- och stödinsatser igång efter allvarligt våldsbrott i Tullinge

03 mars 2023

Kommun och politik

Sent på torsdag kväll inträffade en skjutning mot en person i Tullinge. Personen avled av skadorna.

Kommunen, polisen och andra aktörer jobbar intensivt för att genomföra trygghetsskapande insatser och ge stöd i det lokala samhället. Detta sker bland annat genom att berörda verksamheter i Tullinge, såsom de lokala fritidsgårdarna, skolorna och civilsamhället, kommer att vara inkopplade i arbetet.

Kommunens trygghetsfältare kommer tillsammans med områdessekreterare från socialförvaltningen, att vara ute i närområdet och Tullinge centrum extra mycket den närmaste tiden för att stötta, lyssna och finnas tillgängliga för samtal.

– Under eftermiddagen kommer vi att erbjuda krisstöd på Tullinge bibliotek, Nyängsvägen 3b, mellan 13.00-17.00. Där kan du träffa kurator och områdesstrateg om du behöver någon att prata med, berättar Emilia Duvsjö, områdesstrateg i Tullinge.

Här kan du få hjälp och stöd om du drabbats av eller bevittnat brott och våld

Stödcentrum för unga brottsutsatta

För dig som blivit utsatt för eller bevittnat ett brott och är mellan 10-20 år.
Telefonnummer: 08-530 610 50.

Samtalsmottagningens råd och stödtelefon

Stödnummer för dig som är orolig och behöver prata.
Telefonnummer: 08-530 623 60 (Kontorstid).

Brottsofferjouren Huddinge-Botkyrka

Ger samtalsstöd och praktisk rådgivning till dig som utsatts för brott, bevittnat brott eller är anhörig till ett brottsoffer eller misstänkt. För dig över 21 år.
Telefonnummer: 08-710 01 02.

Avhopparverksamheten

Stödnummer för dig som vill bryta med en kriminell livsstil.
Telefonnummer: 073-717 31 32.

 

Mer information

För mer information om händelsen hänvisas till polisen.se.

Andra har även läst