Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Förändringar i kommunens ledning

18 april 2023

Kommun och politik

Kommunstyrelsens ordförande Emanuel Ksiazkiewicz (S) och kommundirektör Leif Eriksson har kommit överens om att Botkyrkas förvaltningsorganisation behöver ett nytt ledarskap. Leif Eriksson lämnar därför uppdraget som kommundirektör med omedelbar verkan.

Som ny tillförordnad kommundirektör kommer Petra Oxonius att utses, som idag är förvaltningsdirektör för vård och omsorg samt tf HR-direktör i Botkyrka kommun.

– Petra Oxonius har bred ledarerfarenhet som förvaltningsdirektör samt inom den centrala ledningen som tf HR-direktör. Det gör henne lämplig som tillförordnad kommundirektör i Botkyrka kommun, säger Emanuel Ksiazkiewicz, kommunstyrelseordförande i Botkyrka.

 

Presskontakt:

Lucas Nykvist, politisk stabschef, Botkyrka kommun

Tele: 0765-602902

Mejl: lukas.nykvist@botkyrka.se

Andra har även läst