Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Inbrott i kommunhuset

18 juli 2023

Kommun och politik

Sent på måndagskvällen den 17 juli gjordes ett inbrott i kommunhuset i Tumba, i postens lokaler.

En alt-text ska beskriva innehållet på bilden och bildens sammanhang i förhållande till informationen på sidan.

Kommunhuset i Tumba

Med anledning av nattens inbrott i postens lokaler finns det risk för att handlingar kan vara försvunna i samband med stölden. En polisanmälan är gjord och kommunen kommer under dagen att lämna in en anmälan till Integritetsskyddsmyndigheten.

Har du sett eller hört något?

Tips från medborgare är ofta helt avgörande för att polisen ska kunna kartlägga brottslighet eller se delar och helheter i ett brottsmönster. För tips till polisen kan du ringa 114 14 (säg "tips" för att komma vidare) eller gå in på webben.

Kontakt

Botkyrka kommuns presstelefon: 08-530 620 40

Andra har även läst