Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Brand i container, troligen en arbetsplatsolycka

23 juli 2023

Boende och närmiljö

En olycka misstänks vara anledningen till gårdagens brand i en container i Hamringe, Tullinge. En person skadades i samband med branden och vårdas på sjukhus.

Den kraftiga branden som startade strax efter kl 14 den 22 juli skedde i containrar som innehöll gasolflaskor. Området kring platsen (Hamringevägen) spärrades av för allmänheten men är nu öppen för trafik igen.

Räddningstjänsten bedömer att allt har sprängts och brunnit ut under natten men att platsen kring containrarna fortsatt ska bevakas och vara avspärrade. Röken som spreds i området var inte giftig utan vanlig brandrök, enligt räddningstjänsten.

Orsaken till händelsen är ännu inte fastställd men tros vara en arbetsplatsolycka.

Kontakt

Botkyrka kommuns presstelefon: 08-530 620 40

Andra har även läst