Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Vi mot våldet – så här gör vi!

04 oktober 2023

Kommun och politik

Välkommen till en fördjupningskväll den 12 oktober på Tumbascenen i ett angeläget ämne med intressanta föreläsningar och samtal! Arrangörer är Grannstöd och grannsamverkan tillsammans med Botkyrka kommun och polisen. Du behöver anmäla dig i förväg.

Programmet pågår klockan 17.30–21.00 den 12 oktober 2023.

Anmäl dig senast den 9 oktober till ordf@tryggare-botkyrka.se. Ange namn, e-post och telefonnummer i anmälan. Du som kommer som representant för förening, organisation m.m. anger också funktion samt förening eller organisation. OBS! Antal platser är begränsat.

Program

  • Fika och mingel med Viveka Sjögren, författare till "Någons bror" samt andra utställare och verksamma inom kommunen
  • "Det svenska tillståndet" - Jerzy Sarnecki, professor i kriminologi
  • Det grova skjutvapenvåldet – ur en anhörigs perspektiv. Frida Chamoun
  • Berhad Rouzbeh, en av Sveriges hetaste komiker
  • Paus och mingel
  • Utanförskapets pris - Ingvar Nilsson, nationalekonom
Porträttbilder på fem personer

Jerzy Sarnecki, Viveka Sjögren, Ingvar Nilsson, Frida Chamoun och Behrad Rouzbeh.

Andra har även läst