Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Skolarbete på distans i Skyttbrinks gymnasium

15 oktober 2023

Skola och förskola

Söndagsnattens brand i en industrilokal i Skyttbrinksområdet orsakade kraftig rökutveckling i närområdet och röklukt har spritts till närliggande lokaler. Även fjärrvärmenätet i området har påverkats då en ledning skadats och reparation pågår. Med anledning av detta kommer personal och elever på Skyttbrinks gymnasium inte kunna vistas i lokalerna under måndagen och tisdagen.

Eleverna kommer att få hemuppgifter att arbeta med och personal arbetar hemifrån.

Nytt beslut om hur undervisningen ska bedrivas under resten av veckan tas under måndagen beroende på om röklukt kunnat vädras ut och fjärrvärmen åter är i bruk.

Kontakt

Peter Bergström, Gymnasiechef, Botkyrka kommun

E-post: peter.bergstrom@botkyrka.se

Tele: 0721-434709

Andra har även läst