Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Ljusmanifestation mot våldet

24 november 2023

Stöd, omsorg och familj

Välkommen på lördag att tända ett ljus för att hedra alla som fallit offer för våldet. Manifestationen börjar 16.00.

Manifestationen riktar sig särskilt till kvinnor som utsatts för mäns våld i enighet med FN:s årliga kampanj "Orange the world" mellan 25/11-10/12. Kampanjen syftar till att lyfta arbetet med att ge en ljusare framtid fri från våld för alla kvinnor och flickor.

– Vi vill lysa upp i mörkret som finns när det kommer till kvinnors och barns utsatthet för mäns våld. För att kunna göra det måste vi samlas. Kom och tänd ett ljus med oss för att hedra alla våldsoffer och sprida kärlek och omtanke samt uppmuntra till agerandet när vi ser eller anar våldet i vår närhet, säger Vladan Petrovic, våldsförebyggande samordnare på Botkyrka kommun.

Platser för manifestationen:

  • Fittja bibliotek
  • Alby torg
  • Hallunda centrum
  • Tullinge torg
  • Tumba torg

Arrangörer är Botkyrka kommun i samverkan med Svenska kyrkan, Grannsamverkan/grannstöd, Nattvandrana och Fittja moské.

Manifestationen pågår mellan 16.00-17.00.

Alla är välkomna!

Andra har även läst