Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
  • Startsida
  • Nyhetsarkiv
  • Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) föreläste och träffade elever på Tumba gymnasium

Nyhet

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) föreläste och träffade elever på Tumba gymnasium

21 februari 2024

Skola och förskola

Under tisdag förmiddag fick finansmarknadsministern ta del av Tumba gymnasiums spetsutbildning Aktier & Finans, lyssna på F1RST verksamhet som stöttar unga med olika insatser för att sänka tröskeln till högre studier och inte minst träffa frågvisa elever som berörde allt från ”varför hamnade vi i den här krisen?” till frågor om regeringens prioriteringar.

Niklas Wykman (M), finansmarknadsminister i samtal med elever

Niklas Wykman (M), finansmarknadsminister i samtal med elever

Besöket inleddes med att rektor Alf Solander berättade om Tumba gymnasiums resa. Idag har skolan elever från närmare 20 kommuner, de ligger bland de 10 procent som har högst resultat nationellt och erbjuder spetsutbildningar där förutsättningen är att det finns någon form av samarbete med ett högre lärosäte. Lärarna Martin Andersson och Patrik Kull berättade om spetsutbildningen Aktier och Finans i samarbete med KTH och ett upplägg med att eleverna läser högskolekurser (poänggrundande) redan på gymnasienivå.

Tidigare Tumba gymnasie-studenten Izla Koc, Sabinor Haas Lönnroth, Program Director, F1RST, Paul Alarcon Alanes, generalsekreterare, Daniel Sachs Foundation.

Tidigare Tumba gymnasie-studenten Izla Koc, Sabinor Haas Lönnroth, Program Director, F1RST, Paul Alarcon Alanes, generalsekreterare, Daniel Sachs Foundation.

Därefter följde en presentation av stiftelsen F1RST, en organisation som syftar till att inspirera unga till högre utbildning och en karriär inom näringslivet och som Tumba gymnasium är partnerskola till. Medverkade gjorde Paul Alarcon Alanes, generalsekreterare, Daniel Sachs Foundation som är initiativtagare till stiftelsen och Sabinor Haas Lönnroth, Program Director, F1RST samt den tidigare Tumba gymnasie-studenten Izla Koc som nu går sitt tredje år på Handelshögskolan. Hon lyfte bland annat vikten av att få hjälp med nätverk, en av F1RST styrkor.

Bakre rad: Willy Viitala, utbildningsnämndens ordförande, Alf Solander, rektor Tumba gymnasium, Johan Helttunen, biträdande rektor Tumba gymnasium, Dag Ahlse (C), ordförande Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden. Främre raden: Niklas Wykman (M), finansmarknadsminister, Anette Älmdalen, utbildningsdirektör, Stina Lundgren (M), kommunstyrelsens ordförande, Robert Aslan (OS), ordförande Kultur- och fritidsnämnden.

Bakre rad: Willy Viitala, utbildningsnämndens ordförande, Alf Solander, rektor Tumba gymnasium, Johan Helttunen, biträdande rektor Tumba gymnasium, Dag Ahlse (C), ordförande Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden. Främre raden: Niklas Wykman (M), finansmarknadsminister, Anette Älmdalen, utbildningsdirektör, Stina Lundgren (M), kommunstyrelsens ordförande, Robert Aslan (OS), ordförande Kultur- och fritidsnämnden.

Niklas Wykman (M), finansmarknadsminister och Willy Wiitala (M), utbildningsnämndens ordförande

Niklas Wykman (M), finansmarknadsminister och Willy Wiitala (M), utbildningsnämndens ordförande

Efter en kort paus och förflyttning till en större aula fick nu elever från ekonomi- och samhällsprogrammen möjlighet att lyssna på ett föredrag av finansmarknadsministern om ekonomisk politik och regeringens arbete. Följt av en längre frågestund från eleverna. Och som de ställde frågor!

  • Hur hamnade vi i den här ekonomiska situationen?
  • Vilka ekonomiska frågor ska regeringen prioritera?
  • Vad görs för att minska inflationen?
  • Hur ska hushållen med sina begränsade resurser spara?
  • Hur ser arbetsmarknadsministern på bankvinster?
  • Inträde i Nato, hur påverkar det ekonomin?

Och många fler. En del elever dröjde kvar efter föreläsningen och fick en stunds närmare samtal med finansmarknadsministern.

– Vilken givande förmiddag. Verkligen en förmån att träffa och prata med kunniga lärare och elever från skolans spetsprogram för ekonomi och finans. Som finansmarknadsminister var det roligt att mötas av både deras bredd och djup på frågorna. Eleverna jag mötte i dag har alla förutsättningar att förverkliga egna drömmar och göra Sverige bättre, säger Niklas Wykman (M), finansmarknadsminister.

Bild 1: Hanna Takahashi, elev under frågestund
Bild 2: Niklas Wykman (M), finansmarknadsminister föreläser
Bild 3: Anette Älmdalen, utbildningsdirektör, Niklas Wykman (M), arbetsmarknadsminister, Willy Viitala, ordförande utbildningsnämnden
Bild 4: Anette Älmdalen, utbildningsdirektör samtalar med elev under efterföljande lunch

Andraårseleverna Hanna Takahashi, samhällsprogrammet och Elsa Claesson, spetsutbildningen aktier och finans var nöjda med besöket. Hanna som har en kurs i nationalekonomi just nu tyckte att det var kul och intressant att få en inblick i regeringens arbete. Men att det bästa var att de fick möjlighet att ställa frågor och interagera. Elsa uppskattade att höra om finansmarknadsministerns organisering och hur kommunikationen ser ut med till exempel Riksbanken samt hur de ser på inflationen och arbetet för att minska den.

– Ett bra och interaktivt möte mellan finansmarknadsministern och elever från Tumba gymnasium. En utmärkt dragning av ministern, och engagerade och kompetenta frågor från eleverna. Tumba gymnasium levererar i framkant på område efter område, säger Willy Viitala (M), ordförande i utbildningsnämnden.

Andra har även läst