Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Förvaltningsrätten fastslår IVO-beslut gällande Aros Omsorg

15 maj 2024

Stöd, omsorg och familj

Aros Omsorg är en av fem hemtjänstutförare i Botkyrka kommun. IVO (Inspektionen för vård och omsorg) drog i juni 2022 in tillståndet för Aros Omsorg AB att bedriva hemtjänst. Beslutet överklagades av Aros Omsorg som tills vidare fick behålla sitt tillstånd.

Igår kom beslutet att förvaltningsrätten avslår Aros överklagan om att få behålla sitt tillstånd att bedriva hemtjänst. Botkyrka kommun ser nu över hur beslutet påverkar kommunens hemtjänstverksamhet. Kommunens uppdrag och högsta prioritet är att säkerställa att Botkyrkas medborgare är trygga med omsorgen och ska få det stöd de blivit beviljade.

Mer information om hemtjänst

Hemtjänsten ger omvårdnad och stöd till dig som är äldre eller har en funktionsnedsättning. Du ska få hjälp med det du inte klarar själv, så att du kan leva självständigt och tryggt. Du som är över 75 år och har enklare behov kan ansöka om stöd utan att dina behov behöver utredas.

Andra har även läst