Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Hur kan vi bli bättre för dig som Botkyrkabo?

05 juni 2024

Stöd, omsorg och familj

Botkyrka kommun vill veta vad Botkyrkabor tycker om kommunens arbete. Därför kommer vi under juni och juli gå ut på gator och torg för frågor och dialog.

Bild på folk på torget Alby centrum

Frågorna handlar om kommunens arbete, och fokus blir på hur kommunens socialtjänst kan förbättra sitt arbetssätt för att det ska bli lättare för Botkyrkabor att ta kontakt och söka stöd. Det kommer också vara möjligt att ställa frågor till Botkyrka kommuns socialtjänst, till exempel om vilket stöd som kan kan ges till Botkyrkabor.
- En ny socialtjänstlag är på väg, och den kommer ställa krav på nya arbetssätt för oss i Botkyrka kommun. En viktig del i det förändringsarbetet är att lyssna in hur Botkyrkaborna ser på det stöd vi ger i dag, och vilka eventuella utmaningar de kan se i kontakten med oss. Vi börjar med att ställa frågor och bjuda in till dialog i stadsdelarna, men under hösten planerar vi att fördjupa undersökningen med utskick av enkäter och fokusgrupper, berättar socialdirektör Charlotte Lagerkvist.

Dessa datum kommer Botkyrka kommun finnas i de olika kommundelarna för att lyssna på Botkyrkaborna och ställa frågor:

Tisdag 18 juni, Tumba C

Onsdag 19 juni, Tumba C

Måndag 24 juni, Fittja C

Tisdag 25 juni, Tullinge C

Torsdag 27 juni, Hallunda C

Fredag 28 juni i Hallunda C

Tisdag 2 juli, Vårsta C

Onsdag 3 juli, Alby C

Torsdag 4 juli, Alby C

Mer information

Love Klein Svensson
Kommunikatör, socialförvaltnigen
E-post: love.klein.svensson@botkyrka.se
Telefon: 072-740 61 80

Andra har även läst