Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Sommarbokgåva till 995 ettor

10 juni 2024

Skola och förskola

Den 12 juni stundar grundskolans avslutning och alla ettor kan se fram emot en härlig sommarbokgåva. En av skolorna som redan börjat sprida sommarlovskänslan med läsglädje är Rikstens skola i Tullinge.

Bakre raden: läraren Wilma Odenberg, Thilia, Arvid. Mellanraden: Oscar, Vilhelm, Ritisha, Yusuf, Felix, Kaan, Kiara, Lovisa, Leonore, Noa, Midhuyaa. Främre raden: Lion, Celine, Ruwyet, Irini, Stella, Thea, Evelyn, Saku, Ludvig och Malte.

Bakre raden: läraren Wilma Odenberg, Thilia, Arvid. Mellanraden: Oscar, Vilhelm, Ritisha, Yusuf, Felix, Kaan, Kiara, Lovisa, Leonore, Noa, Midhuyaa. Främre raden: Lion, Celine, Ruwyet, Irini, Stella, Thea, Evelyn, Saku, Ludvig och Malte.

För fjärde året i rad får alla 995 förstaklassare i de kommunala grundskolorna en bokgåva inför sommaren. Boken skickar ett starkt signalvärde om vikten av läsning. Syftet med initiativet är att främja barns läsintresse och se till att fler har böcker hemma.

Botkyrka kommun arbetar för att alla elever ska knäcka läskoden i årskurs ett. Forskning har visat att barn som har böcker hemma hos sig får lättare en god läsförmåga längre fram i livet. Bokgåvan är viktig en del av det läsfrämjande arbetet.

– Vi vill att alla elever i årskurs ett ska hitta något spännande i sommarlovsboken. Att de läser den tillsammans med sina föräldrar, pysslar med sina vänner och rör på sig mycket under sommarlovet, säger Karin Nakamura Lindholm, språk-, läs- och skrivutvecklare.

Träna med prästen

Oscar

Årets bok heter ”Träna med prästen” av Martin Widmark. Det är en bok som blandar berättelser med klurigheterer. Boken är noggrant utvald för att passa många elever och innehåller roliga pyssel, aktiviteter, lekar och spel. Dessutom bjuder Sara från caféet i Valleby på några recept. Här finns också ett svettigt träningsspel och ett sommarkryss som håller barnen aktiva under lovet.

Bokceremoni

Eleverna hämtar sin sommarbok.

Eleverna hämtar sin sommarbok.

På Rikstens skola samlade läraren Wilma Odenberg alla barnen till en ceremoni. En och en fick de hämta sin sommargåva. Därefter fick de fylla i ett inledande avsnitt med sina namn, vad de vill göra på sommarlovet och mycket annat.

Läslust

Zaku och Ruwyet

Zaku och Ruwyet

Två av eleverna är förstaklassarna Saku och Ruwyet. De berättar att klassen har högläsning varje dag så de är vana vid att höra berättelser. Upp emot 70 böcker har de hunnit med under läsåret.

– Jag tycker om att läsa, särskilt spänning, säger Ruwyet.

Saku är också inne på att böcker ska vara spännande men att de också gärna får vara roliga. Ruwyet nickar och håller med.

Andra har även läst