Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
  • Startsida
  • Nyhetsarkiv
  • Intern utredning tillsatt med anledning av SREkots granskning av studieresa till New York

Nyhet

Intern utredning tillsatt med anledning av SR/Ekots granskning av studieresa till New York

20 juni 2024

Kommun och politik

I tisdags publicerade Sveriges Radio/Ekot flera inslag om bland annat en studieresa till New York där ungdomar och medarbetare från kommunen deltagit.

Kommundirektör Chris Österlund har nu tillsatt en intern utredning som skyndsamt ska granska studieresan i sin helhet. Om det framkommer något som kan ifrågasättas kommer det att lämnas över till extern part för fortsatt granskning.

– Det är viktigt att vi skyndsamt granskar den aktuella studieresan i sin helhet, i Botkyrka ska vi göra rätt, och göra rätt för oss, säger Chris Österlund, tf kommundirektör.

– Ingen av oss i den politiska ledningen har informerats om resan på förhand, vi kommer aldrig att acceptera att skattemedel används lättvindigt, och ser fram emot rapporten från utredningen. Det ska vara ordning och reda i kommunen, och de åtgärder som krävs för att se till att det blir så kommer att sättas in, säger Stina Lundgren (M), kommunstyrelsens ordförande.

Utredningen beräknas vara klar under juli månad och därefter rapporteras till den politiska ledningen.

Andra har även läst