Nyhet
Botkyrka kommun svarar Socialstyrelsen
20 januari 2025
Kommun och politik
Botkyrka kommun har följt anvisningarna och utvecklat verksamhet utifrån lokalsamhällets behov. Att Socialstyrelsen möjliggjorde en bredare syn på fältarbete, som även inkluderade relationsbyggande med barn och unga, var viktigt för kommunen för att kunna använda statsbidraget effektivt.
Vi har nu skickat in vårt yttrande till Socialstyrelsen (länk till yttrande finns nedan) efter deras besked om preliminära återkrav av statsstöd avseende att motverka att barn och unga i utsatta områden hamnar i kriminalitet.
– Alla åtgärder vi genomfört har vi gjort utifrån hur vi tolkat anvisningarna och för att uppnå syftet med statsbidraget. Vi är övertygade om att detta gjort skillnad och nytta i Botkyrka. Även om intentionerna varit goda och i linje med vårt arbete med målgruppen, delar vi Socialstyrelsens bedömning att vi inte i alla delar använt statsbidraget i enlighet med villkoren, säger kommundirektör Chris Österlund.
Merparten av åtgärderna anser vi ligger i linje med statsbidragets syfte och vi är hoppfulla om att samsynen ökar när de tagit del av vårt yttrande. Vi håller med Socialstyrelsen om att kommunikationsinsatsen "Platsen Alby/Albys Hjärta", som aldrig genomfördes samt projektet "Digitala berättelser där kostnaden inte speglar effekten ska återbetalas.
Ur Regeringens uppdrag till Socialstyrelsen kring statsbidraget för sociala insatser i utsatta områden (A2020/02651)
”För att åstadkomma en positiv utveckling i utsatta områden behöver åtgärder vidtas för att utveckla och strukturera samverkan mellan aktörer i lokalsamhället såsom socialtjänst, polis och skola. Andra berörda aktörer är exempelvis civilsamhället, hälso- och sjukvården och kommunala bostadsbolag. Även föräldrar och nära anhöriga är viktiga att inkludera i samverkan. ”
Helhetsperspektivet har varit en viktig ingång för flera av de aktiviteter och insatser som Botkyrka kommun har genomfört inom ramen för statsbidraget, inte minst för att stärka och komplettera uppsökande och relationsskapande fältverksamhet med platssamverkan för att skapa trygga och brottsförebyggande miljöer samt aktiviteter tillsammans med civilsamhället.
Status på tidigare beslutade åtgärder
Ansvarskrävande
De tre berörda cheferna har lämnat Botkyrka kommun.
Kvalitetssäkrad delegationsordning
Reviderad och förtydligad delegationsordning för kommunstyrelsen är beslutad. Beträffande övriga förvaltningar så pågår motsvarande arbete.
Utbildning
Ett omfattande, obligatoriskt, utbildningsprogram med fokus på juridik för såväl tjänstepersoner som politiker är under framtagande. Ledamöterna i Kultur- och Fritidsnämnden har redan genomgått en heldagsutbildning i kommunal juridik, och samtliga chefer samt staben på förvaltningen har genomgått en heldagsutbildning med fokus på kommunal juridik, ny process gällande det ekonomiska arbetet samt ny form för rekryteringsprocess.
Förstärkt administration och ekonomifunktioner på Kultur- och fritidsförvaltningen
Ny justerad organisation är beslutad. Förvaltningen förstärks med en ekonomienhet, där bland annat alla olika former av bidrag kommer att hanteras. Verksamheten inom Ung 16-19 är pausad för utvärdering.
Rekrytera samordnare för statsbidraget till Kommunstyrelseförvaltningen
Rekryteringsprocessen är i slutskedet.
Rekrytera två controllers med fokus på upphandling och uppföljning avtal
En controller är anställd, rekrytering av den andra tjänsten är i slutskedet.
Förändra delar av förvaltningskulturen på Kultur- och fritidsförvaltningen
Arbetet pågår och har börjat med cheferna på förvaltningen med bland annat fler och mer regelbundna möten, planeringsdagar, arbete med årshjul, samt diskussioner i olika ämnen som ska skapa en gemensam plattform där ledarskapet på förvaltningen ska växa fram.
För mer information, kontakta
Lennart Agén, presschef, Botkyrka kommun
Tele 073-421 85 00
E-post: lennart.agen@botkyrka.se
Kul att vi kunde vara till din hjälp. Skriv gärna några rader till oss och berätta vad du tyckte var bra.
Vad kan bli bättre på den här sidan? Lämna gärna ett förslag. Du kan göra det anonymt men vill du ha svar behöver du ange din e-postadress.