Kontakt

Öppna desktopmenyn
  • Försenade fakturor

    Många hör av sig till oss och har inte fått månadens faktura. Vi jobbar med att lösa problemet. Saknar du din faktura kan du höra av dig till medborgarcenter via mejl medborgarcenter@botkyrka.se eller på telefon 08-530 610 00 så hjälper vi dig att få den information du behöver för att betala fakturan. Mer information.

Nyhet

Välkommen på öppet hus på Xenter och Botkyrka Komvux

05 mars 2025

Jobb och vuxenutbildning

Den 25 mars öppnar Xenter och Botkyrka Komvux dörrarna för alla som vill veta mer om yrkesutbildningar och framtida studiemöjligheter.

En alt-text ska beskriva innehållet på bilden och bildens sammanhang i förhållande till informationen på sidan.

Ställ frågor och ta första steget i din fortsatta utbildningsresa

Under öppet hus finns möjlighet att träffa lärare, studerande, studie- och yrkesvägledare samt branschrepresentanter. Du kan få en inblick i utbildningsutbudet och kan ställa frågor om yrkesutbildningar och vuxenutbildning.

Xenter Yrkeshögskola finns på plats och presenterar alla sina högkvalitativa yrkesutbildningar. Utbildningar som ger goda chanser till jobb efter man studerat klart. Du kan välja mellan att studera till:

  • 3D-tekniker
  • Dokumentcontroller
  • Elkonstruktör
  • Fastighetsförvaltare
  • Hisstekniker
  • Livesändningsspecialist
  • Marin servicetekniker
  • Redigerare postproduktion
  • Trafiklärare
  • VFX-artist

Botkyrka Komvux deltar också och och informerar om om sina utbildningsformer som:

  • SFI (svenska för invandrare)
  • Grundläggande och gymnasial vuxenutbildning
  • Komvux som anpassad utbildning (Lärvuxcenter)

På utbildningen marin servicetekniker får man utbilda sig i att serva båtmotorer. Skolan har en egen verkstad, med många olika båtmotorer av olika märken för att man som studerande ska få arbeta praktiskt. Branschen har stor efterfrågan på marintekniker med aktuell och rätt kompetens. I Stockholm räknar man med att det i dagsläget saknas minst 300 marintekniker och i hela Sverige 1500 stycken.

Tid och plats

Tid: tisdag 25 mars, kl 16.00-19.00
Plats: Xenter, Utbildningsvägen 3 i Tumba