Nyhet
Det finns 200 gode män i Södertörn och Botkyrka, nu behöver vi fler!

10 mars 2025
Stöd, omsorg och familj
Som god man är du tryggheten för en annan människa.
Du ser till att hyran blir betald, håller ett öga på sparkontot, hjälper till att boka tid på vårdcentralen, stöttar i myndighetskontakter och hör av dig för att fråga om allt är bra.
De som behöver hjälp kan vara personer med funktionsnedsättning, demens, de som har tappat greppet om sin ekonomi eller hamnat utanför samhället.
För att bli god man behöver du ett stort hjärta, ha koll på hur samhället fungerar och gilla ordning och reda. Du behöver även vara bra på svenska.
Som god man får du utbildning för att komma igång och arvode för ditt uppdrag. Som god man har du möjligheten att hjälpa en medmänniska och göra skillnad.
Vill du veta mer? Besök oss på overformyndaren.haninge.se
Kul att vi kunde vara till din hjälp. Skriv gärna några rader till oss och berätta vad du tyckte var bra.
Vad kan bli bättre på den här sidan? Lämna gärna ett förslag. Du kan göra det anonymt men vill du ha svar behöver du ange din e-postadress.