Nyhet
Extern utredning av visselblåsärende riktar kritik mot intern visselblåsutredning
26 juni 2025
Kommun och politik
Botkyrka kommun kan nu när den externa utredningen är färdig konstatera att det finns en risk att den interna visselblåsutredningen, som granskats, inte varit oberoende.
Den externa utredningen har inte haft tillgång till allt underlag för den interna utredningen, men det underlag som den externa utredningen haft tillgång till pekar på att så är fallet.
Detta är mycket allvarligt, särskilt som en av de anmälda i den interna visselblåsutredningen fattat det beslutet.
Vi vill vara tydliga med att kommunens interna visselblåsarfunktion har agerat helt korrekt när denna visselblåsanmälan inkom och inte varit involverad i den interna visseblåsutredningen.
Revisionsföretaget KPMG har på uppdrag av Botkyrka kommun utrett ett visselblåsarärende som avsåg en anmälan av kommunens hantering och utredning av ett annat visselblåsarärende inom Kommunstyrelseförvaltningen gällande hanteringen av statsbidragen från Socialstyrelsen för barn och unga i utsatta områden.
– Den externa granskningen ger hård kritik mot den interna visselblåsutredningen som felaktigt genomfördes i en annan del av Kommunstyrelseförvaltningen än visselblåsafunktionen och felaktigt pekade ut oskyldiga medarbetare. Inom Botkyrka kommun är vi angelägna om att leva efter våra riktlinjer, principer och gällande lagar. Vi vill göra det möjligt att tidigt fånga upp och agera på signaler om eventuella missförhållanden inom organisationen. Den externa utredningen visar bland annat betydelsen av att alltid säkerställa utredarnas oberoende, och att en utredning sker av extern part vid minsta osäkerhet, säger Stina Lundgren (M) kommunstyrelsens ordförande
Botkyrka kommuns reflektioner
Den externa utredningen begärde att få ta del av underlag från den interna visselblåsutredning som skulle utredas. En av de anmälda för den interna visselblåsutredningen fattade beslut om att endast lämna ut delar av materialet och då sekretessbelägga delar av det material som lämnades ut. Detta trots att den anmälda då fattade beslut som rörde hen själv och dem hen var chef för.
Begränsad tillgång till material
Den externa utredningen fick inte heller information om vilka handlingar som fanns i det interna ärendet. Den som fattade beslutet om att sekretessbelägga delar av underlaget hade en roll i kommunen som förutsätter god förståelse för jävsreglerna i kommunallagen och delegationsordningen och betydelsen av oberoendet. Hen skulle därför ha lämnat över ärendet för beslut till sin chef enligt delegationsordningen. Agerandet är mycket olämpligt och kan anses utgöra jäv i kommunallagens mening.
Avsteg från riktlinjer och oberoende
De som hanterade den interna visselblåsutredningen skulle enligt kommunens riktlinje endast ha hanterat visselblåsärendet i kommunens verktyg för visselblås. Det framgår inte av kommunens riktlinje att de skulle göra utredningen själva. De har inte heller varit oberoende i och med att de har deltagit i olika delar av kommunens hantering av statsbidraget från Socialstyrelsen. Det finns även en komplexitet i sig som uppstår när den egna förvaltningen utreder ärenden som rör kollegor, samtidigt som det finns samarbetsrelationer inom andra delar av organisationen. Här uppmanar kommunens riktlinje för jäv till stor försiktighet.
Påståenden om jäv och otillbörlig påverkan
I den interna visselblåsutredning som nu har utretts finns påståenden om jäv och otillbörligt agerande från ledande tjänstepersonen i kommunen i samband med en utredning av kommunens hantering av statsbidrag. Det har inte framkommit något stöd för dessa påståenden i den externa utredningen. Det har visat att det inte har skett några ändringar i en annan extern utredning som har påverkat den utredningens bedömningar. Det är också brukligt att få sakgranska sina egna delar i en rapport.
Kritik om arbetsrättsliga bedömningar
I den interna visselblåsutredning som nu har utretts finns kritik avseende kommunens handläggning av några arbetsrättsliga tvister som uppstod i samband med granskningen av statsbidraget. Det låg utanför deras uppdrag att utreda, vilket de själva också konstaterar i sin rapport. Den externa utredningen avseende hanteringen av statsbidrag hade inte i uppdrag att utreda om medarbetare misskött sin anställning. De iakttagelser i rapporten som visade på misskötsamhet var kommunen skyldiga att utreda ur ett arbetsrättsligt perspektiv. När den interna visselblåsutredning som nu utretts presenterades så lämnades en minnesanteckning ut från ett möte med den advokat som företräder kommunen trots att det råder förhandlingssekretess enligt 19 kap. 6 § OSL vid facklig förhandling. Minnesanteckningen är helt tagen ur sitt sammanhang och är missvisande.
Visselblåsfunktionen ska värnas
Den senaste tiden har det kommit in ett flertal fall till Botkyrka kommuns visselblåsarfunktion. Det är en grundsten i vår verksamhet att den som ser något som uppfattas som allvarliga missförhållanden ska kunna anmäla det, oavsett om det är något i förvaltningen eller granskning av granskningen. Sammantaget har dessa anmälningar och granskningar lett till att kommunens rutiner och interna regelverk skärpts och ytterligare förtydligats. Det är både i det korta perspektivet för hur kommunens verksamhet styrs och följs upp, men i förlängningen också för Botkyrkaborna som får en ännu bättre, mer effektiv och mer genomlyst kommunal förvaltning.
Den sekretessbedömda externa utredningen kan begäras ut via ksf@botkyrka.se
Mer information: Presschef Lennart Agén, 073-421 8500 eller lennart.agen@botkyrka.se
Kul att vi kunde vara till din hjälp. Skriv gärna några rader till oss och berätta vad du tyckte var bra.
Vad kan bli bättre på den här sidan? Lämna gärna ett förslag. Du kan göra det anonymt men vill du ha svar behöver du ange din e-postadress.