Kontakt

Öppna desktopmenyn

Nyhet

Rektor får nycklarna till nya Eleonoraskolan

24 oktober 2025

Skola och förskola

Nu har nycklarna till Eleonoraskolan i Hallunda – Botkyrka kommuns senaste stolthet inom grundskolan överlämnats till skolverksamheten.

Anna Ronquist, ny rektor på Eleonoraskolan i Hallunda tar emot nyckeln till den nybyggda grundskolan av byggprojektledare Robin Andersson på Teknik- och fastighetsförvaltningen.

Om bara några månader, i januari 2026, flyttar de första eleverna in i den nya skolan. Den nya skolledningen, med rektor Anna Ronquist i spetsen, är i full färd med att bygga upp verksamheten för både grundskolan och anpassad grundskola. Skolan kommer att ha en tydlig matematisk och vetenskaplig profil, samt en After-school-verksamhet som ger eleverna möjlighet att utvecklas även efter skoltid.

Eleonoraskolan i Hallunda och den intilliggande sporthallen har projekterats och byggts av teknik- och fastighetsförvaltningen. För två år sedan togs det första spadtaget, och nu står anläggningen klar – en toppmodern och väl genomtänkt skolmiljö skapad för framtidens elever och lärare.

Det känns fantastiskt att få ta emot nycklarna till vår nya skola. Vi är så stolta över att få bygga upp en verksamhet som kommer att göra skillnad för så många elever. Känslan när man kommer in i skolan är glädje – den är genomtänkt i varje detalj. Här kan vi lyckas, säger rektor Anna Ronquist.

Från vänster: Biträdande rektorer Miladin Panic, Anki Bäck, Åke Ringvall och rektor Anna Ronquist. Ett skolledningsteam som brinner för att varje elev ska få den bästa starten i livet.

Under höstterminen 2025 går eleverna som ska flytta in i Eleonoraskolan fortfarande i de tidigare grundskolorna på Borgskolan och Brunnaskolan i Hallunda, men flytten till de nya lokalerna närmar sig snabbt.

En skola för framtiden – byggd med kvalitet och omtanke

Eleonoraskolan är Botkyrka kommuns största skolsatsning någonsin. När skolan öppnar kommer den att rymma upp till 1 000 elever – från förskoleklass till årskurs 9 och anpassad grundskola. Skolan erbjuder en trygg, ljus och inspirerande miljö med fokus på lärande, gemenskap och hållbarhet.

Byggnaden rymmer bland annat hemvister med gradänger, moderna hemkunskapssalar, en ljus matsal, personalytor, fritidsdelar och en ny sporthall.

Rundade hörn både ute och inne bidrar till trygghet och rörelse, och fönster mellan skolledningens rum och elevernas ytor skapar närhet och överblick.

Vi är otroligt stolta över att ha projekterat och byggt Eleonoraskolan. I nära samarbete med utbildningsförvaltningen har vi utformat skolan utifrån verksamhetens behov och valt kvalitativa material och tekniska lösningar som håller över tid. Det här är en skola byggd för framtiden, säger Robin Andersson, byggprojektledare på teknik- och fastighetsförvaltningen.

Trapphus och utsikt från skolledningens rum.

Matsal med stora fönster för fint ljusinsläpp.

Eleonoraskolans anpassade grundskola redan på plats

Parallellt med nybyggnationen har grannbyggnaden, som tidigare var en förskola, renoverats och anpassats för Eleonoraskolans anpassade grundskola.

Här har verksamheten redan flyttat in – en viktig milstolpe för både elever och personal.

Entré till Eleonoraskolans anpassade grundskola som ligger invid den nybyggda Eleonoraskolan.

Läs mer och se film om Eleonoraskolan

Skolan kommer att ha en matematisk och naturvetenskaplig inriktning med fokus på digital kompetens. Till Eleonoraskolan.

Mer information

Presschef Lennart Agén, 073-421 8500 eller lennart.agen@botkyrka.se