Nyhet
Stora mängder vitfisk i Getaren
10 december 2025
Boende och närmiljö
Ett testfiske i Getaren visar att det finns stora mängder vitfisk i sjön. Testfisket är en del av de undersökningar som nu pågår för att utreda hur statusen för Getaren kan förbättras.

Mört, braxen och björkna är några av de vitfisksorter som finns i Getaren.
Under fredag till söndag i vecka 49 har kommunen låtit utföra ett testfiske i sjön Getaren. Under fredagen bärgades cirka 1,2 ton så kallad vitfisk, medan rovfisk som abborre och gädda släpptes tillbaka. Testfisket utgör en del av det underlag som behövs för att bedöma vad som behöver göras för att förbättra statusen i sjön Getaren och i Norrgaån som Getaren tillhör. Ett stort problem med Getaren och Norrgaån är att det finns för mycket näring i vattnet vilket gör sjön övergödd.
Äter djurplankton och rör upp näring
Vitfisk kallas ofta olika typer av karpfiskar som t.ex. mört, sarv, braxen, björkna mm. Flera av dessa äter små djurplankton som annars skulle äta stora mängder växtplankton. Resultatet av stora mängder vitfisk kan därför leda till massiva algblomningar som ger ett grumligt vatten med dålig djupsikt. Braxen rotar med sin sugmun efter bottendjur och rör på så sätt upp näring som finns i bottensedimentet, vilket bidrar till övergödningsproblematiken.
Parallella undersökningar
Parallellt med testfisket har kommunen låtit utföra provtagning av Getarens bottensediment för att få en bedömning hur mycket fosfor som läcker från bottnarna när syrekoncentrationen är låg (s.k. intern belastning). Resultaten av undersökningarna kommer ge oss en bild av vilka åtgärder som kan vara lämpliga att vidta för att förbättra statusen i Getaren och i Norrgaån nedströms sjön.
Kul att vi kunde vara till din hjälp. Skriv gärna några rader till oss och berätta vad du tyckte var bra.
Vad kan bli bättre på den här sidan? Lämna gärna ett förslag. Du kan göra det anonymt men vill du ha svar behöver du ange din e-postadress.