Det kreativa klustret
SUBTOPIA
1910 stod en av den tidens modernaste ladugårdar klar och är idag Subtopias huvudbyggnad. I slutet av 90-talet flyttade Cirkus Cirkör hit och därefter har byggnaderna blivit hemvist för kring 80 organisationer, och cirka 200 människor kommer hit och arbetar varje dag. Hilda och Lars Magnus Ericssons gamla område med Subtopia, Gula Villan, Alby gård och Hangaren vid Albysjön är del av ett kreativt kluster där det sjuder av verksamhet. Vandra runt och andas områdets svunna tider och dagens avantgardistiska era.
Öppettider: se subtopia.se
Adress: Rotemannavägen 10, Alby
Info: subtopia.se

1902 stod byggnaderna som idag är Subtopia klara. Här skapade Hilda och Lars Magnus Ericsson ett mönsterjordbruk. Visionen var att förbättra det svenska jordbruket med ny teknik i samklang med naturen.
Senast uppdaterad:
Kul att vi kunde vara till din hjälp. Skriv gärna några rader till oss och berätta vad du tyckte var bra.
Vad kan bli bättre på den här sidan? Lämna gärna ett förslag. Du kan göra det anonymt men vill du ha svar behöver du ange din e-postadress.