Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Starka seniorer med Korpen i Elgentorp Tullinge

Evenemangsdetaljer

  • Datum:25 april 2024
  • Tid:15:00 - 16:00
  • Kategori: Sport
  • Kommun­del:Tullinge
  • Plats:Elgentorp, Palettvägen 15
  • Mål­grupp: Senior

Ett träningspass för dig 55+ som vill stärka och bibehålla dina muskler. Du arbetar efter din förmåga men utmanas även med tiden.

60 minuter skonsam och stärkande träning anpassad för seniorer. Vi använder den egna kroppen och gummiband som redskap. Vi tränar upp styrka, balans och rörlighet. Alla kan vara med efter sin förmåga då övningarna kan utföras med olika svårighetsgrad. Genom att träna styrka och balans kan ditt välbefinnande öka och vardagen kännas lättare. Vi börjar terminen inomhus för att sen gå ut andra halvan så fort det blir torrt ute på fotbollsplanen där vi kommer ha utomhusträning. Vid Elgentorp, Palettvägen 15 har vi pass på torsdagar kl 15:00-16:00 Du får prova en gång gratis. Anmälan sker på www.korpenhb.se Skapa konto och boka termin eller enstaka pass med Gröna klippkortet för den som vill vara flexibel. För mer information eller om du behöver hjälp kontakta traning@korpenhb.se eller 08 299 622

Kontaktperson

Senast uppdaterad: 9 januari 2024