Öppna mobilmenyn

Politiska partier

I Botkyrka kommun fördelas mandaten i kommunfullmäktige mellan tio partier. I Botkyrka är det Socialdemokraterna som tillsammans med Kristdemokraterna, Miljöpartiet, Liberalerna och Centerpartiet bildar majoritet. Majoriteten har tillsammans 38 mandat i kommunfullmäktige.

Mandatfördelning

 

Politiskt parti

Antal mandat

Socialdemokraterna (S)

23

Kristdemokraterna (KD)

6

Miljöpartiet (MP)

4

Liberalerna (L)

3

Centerpartiet (C)

2

Moderaterna (M)

12

Tullingepartiet (TuP)

9

Sverigedemokraterna (SD)

9

Vänsterpartiet (V)

7

Senast uppdaterad: 21 september 2020

Kontaktuppgifter till gruppledare och politiska sekreterare

Centerpartiet
Politisk sekreterare: Benita Hägg
benita.hagg@botkyrka.se

Gruppledare: Dag Ahlse

Kristdemokraterna
Politisk sekreterare: Caroline Blom
070-187 08 85
caroline.blom@botkyrka.se

Gruppledare: Stefan Dayne
070-889 19 00
stefan.dayne@botkyrka.se

Liberalerna
Politisk sekreterare: Andreas Froby
andreas.froby@botkyrka.se

Tillförordnad gruppledare: Ing-Marie Viklund
076-833 63 06
imviklund@gmail.com

Miljöpartiet
Politisk sekreterare: Kukkamariia Valtola Sjöberg
076-830 58 86
kukkamariia.valtola.sjoberg@botkyrka.se

Gruppledare: Myrna Persson
myrna.persson@botkyrka.se

Moderaterna
Politisk sekreterare: Ludvig Berggren
070-208 04 59
ludvig.berggren@botkyrka.se

Gruppledare: Stina Lundgren
070-189 62 97
stina.lundgren@moderaterna.se

Socialdemokraterna
Stabschef: Nadina Rosengren
070-187 08 80
nadina.rosengren@botkyrka.se

Politisk sekreterare: Melissa Besara
070-180 56 88
melissa.besara@botkyrka.se

Gruppledare: Ebba Östlin
070-187 08 80
ebba.ostlin@botkyrka.se

Sverigedemokraterna
Politisk sekreterare: Max Möllerström
mmollerstrom64@gmail.com

Gruppledare: Martin Inglot
martin.inglot@sd.se

Tullingepartiet
Politisk sekreterare: Carl Widercrantz
076-115 01 64
carl.widercrantz@tullingepartiet.se eller carl.widercrantz@botkyrka.se

Gruppledare: Anders Thorén
anders.thoren@tullingepartiet.se

Vänsterpartiet

Politisk sekreterare: Kerstin Amelin
076-805 11 13
kerstin.amelin@hotmail.co.uk

Politisk sekreterare: Therese Karlsson
070-379 31 21
tussan65@hotmail.com

Gruppledare: Mats Einarsson
073-421 87 84
mats.einarsson@botkyrka.se

Senast uppdaterad: 21 september 2020