Dialoger i ditt område
Botkyrkadialogen kommer att finnas på plats i de olika kommundelarna i Botkyrka löpande. Varje gång är en kommundel i fokus tre månader i taget.
-
Botkyrkadialogen Alby
Botkyrkadialogen i Alby avslutades 5 april. Förslagen lämnas nu över till politikerna i dialog- och demokratiberedningen som beslutar vilka som kan förverkligas. Du kan läsa alla inkomna förslag på dialog.botkyrka.se.
-
Botkyrkadialogen Tumba
Botkyrkadialogen i Tumba avslutades 28 november 2025. Läs om hur områdesvandringen i Tuna och den öppna dialogen i Tumba centrum gick.
-
Botkyrkadialogen Fittja
Botkyrkadialogen i Fittja är nu avslutad. Alla de 72 förslagen är överlämnade till dialog- och demokratiberedningen som ska avgöra vilka som är genomförbara. Förslagen finns att läsa på dialog.botkyrka.se. Där kan du också följa hur det går med förslagen.
-
Botkyrkadialogen Tullinge
Botkyrkadialogen i Tullinge är avslutad. Tack alla ni som deltog och delade med er av många kloka idéer och förslag.
-
Botkyrkadialogen Grödinge
Botkyrkadialogen i Grödinge 2024 är avslutad för denna gång. En dialog som genomfördes i skir vårsol och, mot slutet, i stekande sommarhetta. Utveckling av Malmsjö skolas skolgård, trafiken, skötsel av Vårsta strandpark och parken på Vårstavi var de hetaste ämnena under dialogerna. Nu är de 69 förslagen från Grödingeborna inlämnade till dialog- och demokratiberedningens politiker som ska fatta beslut om vilka som är genomförbara.
-
Botkyrkadialogen Hallunda-Norsborg
Tack alla Hallunda-Norsborgsbor för deltagande i Botkyrkadialogen under maj-juni 2023 och för alla kloka och kreativa förslag på hur vi kan göra området bättre.
-
Botkyrkadialogen Storvreten
Bättre belysning, temadag om psykisk ohälsa i skolan och roligare skolgård är några av de insatser som fick ekonomiskt stöd av Botkyrkakommissionen 2019.
Delta digitalt
Om du inte kan komma till platserna där Botkyrkadialogen är så kan du delta digitalt på: dialog.botkyrka.se