Öppna mobilmenyn

Storvretskolan

 

Kolla in Storvretskolan presentationsfilm. Här träffar du elever, rektorer och lärare som berättar hur det är vara elev och att arbeta här. Vi vill att alla elever ska utvecklas till sin fulla potential och få en bra grund för sitt livslånga lärande.

Tumba
Årskurs 4–9 samt särskola 4–9 och specialförskola
Antal elever: ca 300

Storvretskolan är en skola i tiden för alla!

  • Vi har fokus på undervisning och lärande
  • Vi har SKOLSMARTA elever
  • Vi har höga krav och förväntningar
  • Vi känner trygghet, trivsel och har studiero
  • Vi har ett positivt arbetsklimat som gynnar utveckling av empatisk förmåga, självförtroende, kreativitet och kritiskt tänkande.

Hitta hit

Storvretskolan ligger på Odlingsvägen 36B i Tumba.

Senast uppdaterad:

Vklass

Vklass är Botkyrkas lärportal för förskolan, grundskolan och gymnasieskolan. Som vårdnadshavare kan du följa ditt barns skolgång och kan till exempel se närvaro, schema, resultat, skolans matsedel och rapportera frånvaro.

Om Vklass

Logga in i Vklass

Kontakt

Expedition
Johanna Willén
johanna.willen@botkyrka.se
070 - 209 38 46

Studie- och yrkesvägledare
Aranja Abdullah
aranja.abdullah@botkyrka.se
073 - 442 94 31

Skolsköterska
Alma Cenanovic
alma.cenanovic@botkyrka.se
072 - 588 1940

Rektor
Johan Ahlkvist
johan.ahlkvist@botkyrka.se
070 182 33 00

Tf biträdande rektor
Susanne Norman
susanne.norman@botkyrka.se
070 - 559 46 46

Biträdande rektor särskola
Angelica Jakobsson
angelica.jakobsson@botkyrka.se
070 - 865 32 99

Intendent
Veronica Lindberg
veronica.lindberg@botkyrka.se
072 - 726 22 50

Sociala medier
Instagram

Besöksadress
Odlingsvägen 36 C

Postadress
147 50 Tumba

Senast uppdaterad: