Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

YogaIntro med Korpen i Tumba

Evenemangsdetaljer

  • Datum:24 april 2024
  • Tid:19:00 - 19:50
  • Kategori: Sport, Övrigt
  • Kommun­del:Tumba/Grödinge
  • Plats:Björkhaga skola gymnastiksal B
  • Mål­grupp: Senior, Ny i Sverige, Ung, Alla

För dig som söker en lite lugnare träningsform och kanske inte provat yoga tidigare. Tillsammans i ett yogaflöde stärker och tänjer vi kroppen i lagom takt. Hatha flow

Denna yoga är för dig som kanske inte provat yoga tidigare. Vi går tydligt igenom positionerna och stannar upp lite längre i varje position för att du tydligt ska känna in var det känns rätt och bra i din kropp. Syftet med denna yoga är att skapa ett tryggt rum där du får känna, testa och prova dig fram med kroppen i yogans värld i ett långsammare tempo. Ingen hets eller tvång, bara det du känner sig bekväm med. Passar även dig som är senior eller för dig som vill gå tillbaka till grunden och yoga lite långsammare. En varierad träningsform med kroppen som redskap. Vi övar balans och vi arbetar med styrkan i vår egen kropp. Man bör kunna ta sig ner på en yogamatta då vi ibland ligger på golvet. Vi håller till i Björkhaga skola, gymnastiksal B Onsdagar kl 19:00-19:50 Du får alltid prova en gång gratis Anmälan sker på www.korpenhb.se Skapa konto och boka termin eller enstaka pass med Gröna klippkortet för den som vill vara flexibel. För mer information eller om du vill ha hjälp kontakta traning@korpenhb.se eller 08 299 622

Kontaktperson

Senast uppdaterad: 9 januari 2024