Fritidsklubbar 10-12 år

Öppen fritidsverksamhet för 10-12-åringar.
Här kan du vara med på aktiviteter som idrott, lek och musik, pyssel, konst, utflykter till olika platser och annat kul. Det är gratis och du behöver inte anmäla dig i förväg (med undantag för vissa utflykter).

Under höstlov, jullov, sportlov och påsklov gäller inte de ordinarie öppettiderna. Fritidsklubbarna har då öppet vardagar kl. 9-17, dock ej röda dagar.

Alby fritidsklubb

Albyvägen 7, Albys Hjärta, Alby

Öppettider: Måndag till fredag från 13.15 – 17.15

Övriga öppettider

Regi: ABF Botkyrka-Salem tel. 08-530 363 00

Föreståndare: Josephine Saliba, josephine.saliba@abf.se,
tel. 070-334 7015

Sociala medier: www.facebook.com/albyfritidsgardlänk till annan webbplats
Instagram: alby_fritidsgard145

 

Fittjapulsen

Fittjaskolan, Stökhagsvägen 1, Fittja

Öppettider: Måndag-fredag 13.30-16.30

Övriga öppettider (länk
till klubb)

Regi: Studiefrämjandet Stockholms län, tel. +46 8-555 352 00

Föreståndare: Magnus Nylund, magnus.nylund@studieframjandet.se,
tel. 076-1470032

Sociala medier: www.facebook.com/fittjapulsenlänk till annan webbplats,
Instagram: fittjapulsen_personalen

 

Sanda fritidsklubb

Ringvägen 1, (röda huset), Grödinge

Öppettider: Måndag-fredag 14.30-17.30

Övriga öppettider (länk till gård)

Regi: ABF Botkyrka-Salem, tel. 08-530 363 00

Föreståndare: Karen Haraldsson, karen.haraldsson@abf.se,
tel. 08-530 255 95

Sociala medier: Instagram: sandafritidsgard

 

Southside

Utbildningsvägen 2, vid Tumbascenen, Tumba

Öppettider: Måndag-fredag 13.00-17.00

Övriga öppettider (länk till gård)

Regi:
Tumba Folkets Hus - Byggnadsföreningen Heijmdal, tel. 08-530 392 00

Föreståndare: Anita Hiitti, anita.hiitti@southside.nu,
tel. 073-724 27 16

Sociala medier: https://www.facebook.com/FritidsgardenSouthside/länk till annan webbplats

 

Stjärnan

Hallundavägen 24, Hallunda, Folkets Hus, ingång
mot parkeringen

Öppettider: Måndag-fredag 14.30-17.30

Regi: ABF Botkyrka-Salem, tel. 08-530 363 00

Föreståndare: Olle Melander, olle.melander@abf.se, tel. 076-292 53 50

Sociala medier:

 

Parkhemsgården

Nibblevägen 40, Tullinge

Öppettider: Måndag-fredag 13.30-17.30

Övriga öppettider (länk till gård)

Regi: Botkyrka Vi Unga, tel. 0708-530303 (fredagar 8-16)

Föreståndare: Alan Edouard, alan.parkhem@outlook.com,
tel. 08-778 64 06

Sociala medier: www.facebook.com/Parkhemsgården.Tullingelänk till annan webbplats,
Instagram: parkhem

 

Tullinge fritidsklubb

Kvällsvägen 1-3

tel. 08-530 373 23

Öppettider: Måndag-fredag 13.30-17.30

Övriga öppettider (länk till gård)

Regi: ABF Botkyrka-Salem, tel. 08-530 363 00

Föreståndare: Karen Haraldsson, karen.haraldsson@abf.se, 08-530 37323

Sociala medier: Instagram: tullingefritidsgard

 

Gulan

Hammerstaskolan, Hallundavägen 199, Norsborg

Öppettider: Måndag-fredag
13.00-17.00

Regi: Regi: Botkyrka Vi Unga, tel. 0708-530303 (fredagar 8-16)

Föreståndare: Alex Barsoum, alex_barsoum76@hotmail.com,
tel. 0704-50 66 43 eller tel.
08-531 854 29?

Sociala medier: Instagram: gulan_hammersta

 

Musikhuset Norsborg

Kärsbyskolan, Tomtbergavägen 370, Norsborg

Öppettider: Måndag-torsdag
14-17, fredag 14-17 (korrigerat)

Övriga öppettider (länk till
gård)

Regi: Botkyrka kommun, tel. 08-530 616 96

Föreståndare: Oskar Ling, oskar.ling@botkyrka.se,
tel. ???

Sociala medier: Instagram: musikhuset.norsborg

 

Lagrets fritidsklubb

Storvretsskolan, Odlingsvägen 36, Storvreten, Tumba

Öppettider:

måndag-
fredag 13-17 (fredagar på Lagret, månd- torsdag på Storvretskolan)

Övriga öppettider (länk
till gård) (korrigerat)

Regi: Studiefrämjandet
Stockholms län, tel. +46 8-555
352 00

Föreståndare: Kjell Allinger, kjell.allinger@studieframjandet.se,
tel. 076- 047 22 35

Biträdande Föreståndare: Tania Hornos, tania.hornos@studieframjandet.se,
tel. 08-555 352 61

Sociala medier: Facebook: Musikhuset Lagret

Tullinge fritidsgård

Tullinge fritidsklubb

Måndag-fredag 13.30-17.30

Southside fritidsgård

Southside

Måndag-fredag 13.00-17.00

Parkhemsgården

Sanda fritidsklubb

Måndag-fredag 14.00-17.30

Sandagården

Parkhemsgården

Måndag-fredag 13.30-17.30

Musikhuset Norsborg

Musikhuset Norsborg

Måndag-fredag 13:30-16:30

Alby fritidsklubb

Alby fritidsklubb

Måndag-fredag 13.15-17.15

Fittjapulsen

Fittjapulsen

Måndag-fredag 13:30-16:30

Hammersta fritids

Gulan

Måndag-fredag 13.00-17.00

Fritidsgården Stjärnan

Stjärnan

Måndag-fredag 14.30-17.30

Skriv ut
Senast uppdaterad: 3 oktober 2017
Idrott, fritid & natur