Politiska partier

I Botkyrka är det Socialdemokraterna som tillsammans med Vänsterpartiet och Miljöpartiet bildar majoritet. Majoriteten har tillsammans 35 av 61 mandat i kommunfullmäktige.

I kommunfullmäktige finns totalt 61 ledamöter. Så här är mandaten fördelade:

Socialdemokraterna 23, Moderaterna 10, Miljöpartiet de gröna 7, Tullingepartiet 5, Sverigedemokraterna 5, Vänsterpartiet 5, Kristdemokraterna 3, Liberalerna 2, Centerpartiet 1.

Kontaktuppgifter kommunfullmäktiges partier

Till höger på sidan hittar du mötestider för kommunfullmäktigegrupperna samt länkar till respektive partis lokala webbplats. Du kan också ringa eller ställa frågor via e-post till de politiska sekreterarna och gruppledarna i Botkyrka kommun.

Ledamöter som valts in i kommunfullmäktige eller i en nämnd under gemensamt partinamn bildar en partigrupp. Partigrupperna leds och samordnas av en gruppledare.

Centerpartiet

Gruppledare: Robert Steffens
Mejl: robert.steffens@centerpartiet.se

Kristdemokraterna

Politisk sekreterare: Caroline Blom
Telefon: 070-1870885
Mejl: caroline.blom@botkyrka.se

Gruppledare: Stefan Dayne
Telefon: 070-8891900
Mejl: stefan.dayne@botkyrka.se

Liberalerna

Gruppledare: Lars Johansson
Telefon: 070-4270895
Mejl: lars.johansson@botkyrka.se

Miljöpartiet de gröna

Politisk sekreterare: Tiemon Okojevoh
Telefon: 070-4975037
Mejl: tiemon.okojevoh@botkyrka.se

Gruppledare: Ali Khalil
Telefon: 073-4171508
Mejl: ali.khalil@botkyrka.se

Moderaterna

Politisk sekreterare: Willy Viitala
Telefon: 070-8891831
Mejl: willy.viitala@botkyrka.se

Gruppledare: Stina Lundgren
Telefon: 0701-896297
Mejl: stina.lundgren@moderaterna.se

Socialdemokraterna

Politisk sekreterare: Johannes Svensson
Telefon: 070-1870880
Mejl:johannes.svensson@botkyrka.se

Politisk sekreterare: Linnea Stevander
Telefon: 070-1805688
Mejl: linnea.stevander@botkyrka.se

Gruppledare: Ebba Östlin
Telefon: 070-1870880
Mejl: ebba.ostlin@botkyrka.se

Sverigedemokraterna

Politisk sekreterare: Sebastian Lindqvist
Mejl: sebastian.lindqvist@sd.se

Gruppledare: Östen Granberg
Mejl: osten.granberg@sverigedemokraterna.se

Tullingepartiet

Politisk sekreterare: Carl Widercrantz
Telefon: 076-1150164
Mejl: carl.widercrantz@tullingepartiet.se eller carl.widercrantz@botkyrka.se

Gruppledare: Anders Thorén
Mejl: anders.thoren@tullingepartiet.se

Vänsterpartiet

Politisk sekreterare: Fredrik Andersson
Telefon: 070-6475983
Mejl: fredrik.andersson1@botkyrka.se

Gruppledare: Mats Einarsson
Telefon: 073-4218784
Mejl: mats.einarsson@botkyrka.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 14 februari 2018
Kommun & politik