Stäng meddelande

Politiska partier

I Botkyrka är det Socialdemokraterna som tillsammans med Kristdemokraterna, Miljöpartiet, Liberalerna och Centerpartiet bildar majoritet. Majoriteten har tillsammans 38 mandat i kommunfullmäktige.

Kommunfullmäktige har totalt 75 mandat. Så här är mandaten fördelade:

  • Socialdemokraterna (S) 23
  • Kristdemokraterna (KD) 6
  • Miljöpartiet (MP) 4
  • Liberalerna (L) 3
  • Centerpartiet (C) 2
  • Moderaterna (M) 12
  • Tullingepartiet (TuP) 9
  • Sverigedemokraterna (SD) 9
  • Vänterpartiet (V) 7

Kontaktuppgifter kommunfullmäktiges partier

Till höger på sidan hittar du mötestider för kommunfullmäktigegrupperna samt länkar till respektive partis lokala webbplats. Du kan också ringa eller ställa frågor via e-post till de politiska sekreterarna och gruppledarna i Botkyrka kommun.

Ledamöter som valts in i kommunfullmäktige eller i en nämnd under gemensamt partinamn bildar en partigrupp. Partigrupperna leds och samordnas av en gruppledare.

Centerpartiet

Gruppledare: Dag Ahlse
Mejl: dag.ahlse@centerpartiet.se

Kristdemokraterna

Politisk sekreterare: Caroline Blom
Telefon: 070-1870885
Mejl: caroline.blom@botkyrka.se

Gruppledare: Stefan Dayne
Telefon: 070-8891900
Mejl: stefan.dayne@botkyrka.se

Liberalerna

Gruppledare: Lars Johansson
Telefon: 070-4270895
Mejl: lars.johansson@botkyrka.se

Miljöpartiet de gröna

Politisk sekreterare: Anna Clara Acevedo
Telefon: 076-8305886
Mejl: anna.clara.acevedo@botkyrka.se

Moderaterna

Politisk sekreterare: Willy Viitala
Telefon: 070-8891831
Mejl: willy.viitala@botkyrka.se

Gruppledare: Stina Lundgren
Telefon: 0701-896297
Mejl: stina.lundgren@moderaterna.se

Socialdemokraterna

Politisk sekreterare: Johannes Svensson
Telefon: 070-1870880
Mejl:johannes.svensson@botkyrka.se

Politisk sekreterare: Linnea Stevander
Telefon: 070-1805688
Mejl: linnea.stevander@botkyrka.se

Gruppledare: Ebba Östlin
Telefon: 070-1870880
Mejl: ebba.ostlin@botkyrka.se

Sverigedemokraterna

Politisk sekreterare: Sebastian Lindqvist
Mejl: sebastian.lindqvist@sd.se

Gruppledare: Martin Inglot
Mejl: martin.inglot@sd.se

Tullingepartiet

Politisk sekreterare: Carl Widercrantz
Telefon: 076-1150164
Mejl: carl.widercrantz@tullingepartiet.se eller carl.widercrantz@botkyrka.se

Gruppledare: Anders Thorén
Mejl: anders.thoren@tullingepartiet.se

Vänsterpartiet

Politisk sekreterare: Fredrik Andersson
Telefon: 070-6475983
Mejl: fredrik.andersson1@botkyrka.se

Gruppledare: Mats Einarsson
Telefon: 073-4218784
Mejl: mats.einarsson@botkyrka.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 9 november 2018
Kommun & politik