Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Anna Rogers, verksamhetschef på Nyföretagarcentrum: ”Fler förverkligar sina drömmar

08 september 2021

Näringsliv och företag

Porträtt på Anna Rogers, verksamhetschef på Nyföretagarcentrum.

Nyföretagarcentrum ställde snabbt om till digital rådgivning under pandemiåret, nu ser de att många startar eget och de är väl förberedda.

Hur har ni märkt av pandemiåret?

– Vi ställde snabbt om till digital rådgivning och trycket har varit minst lika högt som vanligt. Det är alltid många som drömmer om att starta eget, men det är fler som förverkligat det nu. Kanske blev tiden rätt. Och den här våren har
vi märkt att de som startar nu är väldigt väl förberedda. Kanske att framtidstron är större nu. 

Ni hjälper företagare två år före start till tre år efter, hur har det gått för dem som redan var igång?

– Väldigt olika, men vi kan se att de som startat med hjälp av oss var bättre förberedda än andra. Men mycket handlar om bransch och om man haft en buffert eller ej. Andra, som inom trädgård, har snarare fått växtvärk. Men det finns en framtids-tro, det kan jag säga!

Är företagen bättre rustade för kris nu?

– Vi säger ju alltid att man ska hålla ett öga på vad som händer
i omvärlden, men många hinner inte eller glömmer det. Nu har man tvingats ligga steget före och tänka ut olika scenarier. De som har kunnat se affärsmöjligheter har lyckats bättre och kunnat växa. Det finns fortfarande en del osäkerhet kvar kring pandemin, då är det lättare om man tänker i flera banor.

Mer om Nyföretagarcentrum

Funderar du på att starta eget?

Hör av dig till Anna på Nyföretagarcentrum anna.rogers@nyforetagarcentrum.se

Andra har även läst