Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Glatt på invigning och festival i Storvretsparken

31 augusti 2022

Boende och närmiljö

Storvretsparken har genomgått en större renovering och i helgen var det dags att återinviga parken. Invigningen kombinerades med en återvinningsfestival för stora och små.

Solen sken på besökarna i Storvretsparken medan de lyssnade på invigningstal av Gabriel Melki (S), samhällbyggnadsförvaltningens ordförande. I parken bjöds det på korv och snacks och det fanns möjlighet att prova på olika aktiviteter. Man kunde också få lära sig mer om återvinning genom bland annat tipspromenad, pyssel och en trollkarl som uppträdde med återvinningsmagi. Senare under eftermiddagen bjöds det på musikunderhållning.

Gabriel Melki talar i en mikrofon

Gabriel Melki (S), samhällsbyggnadsnämndens ordförande, invigningstalade i Storvretsparken.

Fyra åtevinningskärl på en gräsmatta. Över dem finns en banner med texten "Återvinning".

Under återvinningsfestivalen fanns möjlighet att lära sig mer om hur vårt avfall återvinns.

Andra har även läst