Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Adriana stipendiet 2022 delas ut den 28 november

24 november 2022

Kommun och politik

Måndag den 28 november klockan 16 kommer Ebba Östlin, kommunstyrelsens ordförande, att dela ut Adriana-stipendiet till vinnarna. Utdelningen sker hos Botkyrka kommun i Tumba.

Blomstertåg och minnesplats.

Blomstertåg och minnesplats.

Kvällen den 2 augusti 2020 sköts 12-åriga Adriana ihjäl vid en bensinmack i Norsborg när hon var ute med sin hund. Med anledning av denna tragiska händelse har Botkyrka kommun inrättat Adriana-stipendiet för att hedra hennes minne.

Våld- och brottsfritt samhälle

Syftet är också att uppmärksamma organisationer och personer som aktivt bidrar till ett våld- och brottsfritt samhälle. Ett av kriterierna var att det våldsförebyggande arbetet ska rikta sig mot barn och unga.

Kontakt

Parvaneh Sharafi,
områdesstrateg Norsborg-Hallunda
Mobil: 070-889 1898

Andra har även läst