Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
  • Störningar i e-tjänsterna

    Under kvällen den 20 maj kan det bli avbrott i våra e-tjänster. Orsaken är ett planerat arbete med vår IT-miljö. Arbetet planeras pågå kl. 20–24. Mer information.

Nyhet

Försenade utbetalningar till leverantörer och utförare

30 januari 2023

Näringsliv och företag

Botkyrka Kommun har inte kunnat göra utbetalningar till banken som planerat på grund av tekniska problem i samband med byte till ett nytt ekonomisystem. Utbetalningar från Botkyrka kommun är därför kraftigt försenade.

Just nu jobbar vi intensivt tillsammans med experter och banken med felsökning för att finna orsakerna bakom. Vi beklagar att både våra leverantörer och medborgare drabbas av förseningarna. Tidigast kommer betalningen att vara tillhanda den 2 februari.

Andra har även läst