Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn
  • Skolskjutsar och persontransporter

    Från och med måndag 27 mars, kommer persontransporterna som kommunen tillhandahåller för skola, daglig verksamhet och dagverksamhet fungera som vanligt igen. Vi utreder ärendet vidare för att säkerställa processerna. Mer information.

Nyhet

Försenade utbetalningar till leverantörer och utförare

30 januari 2023

Näringsliv och företag

Botkyrka Kommun har inte kunnat göra utbetalningar till banken som planerat på grund av tekniska problem i samband med byte till ett nytt ekonomisystem. Utbetalningar från Botkyrka kommun är därför kraftigt försenade.

Just nu jobbar vi intensivt tillsammans med experter och banken med felsökning för att finna orsakerna bakom. Vi beklagar att både våra leverantörer och medborgare drabbas av förseningarna. Tidigast kommer betalningen att vara tillhanda den 2 februari.

Andra har även läst