Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Man död efter skjutning i Fittja

22 mars 2024

Kommun och politik

Sent på torsdagskvällen sköts en man i 30-årsåldern till döds i Fittja.

Tre personer har anhållits och polisen utreder händelsen.

Kommunens trygghetsfältare fanns på plats ca 30 minuter efter skjutningen och kommer tillsammans med polis och områdessekreterare (socialtjänsten) att befinna sig i området under fredagen för att skapa trygghet, erbjuda stöd och samla information.

Botkyrka kommun har löpande kontakt med polisen för att kunna sätta in ytterligare insatser vid behov. Trygghetsfältare kommer att finnas på plats i Fittja hela helgen. Närliggande skolor och förskolor har också beredskap för att stötta oroliga elever, föräldrar, vårdnadshavare och medarbetare under dagen.

 

Har du behov av att prata om händelsen kan du kontakta socialtjänstens samtalsmottagning: 08-530 623 60
Läs mer om socialtjänstens samtalsmottagning här.

Mer stöd och information

BRIS för barn upp till 18 år: tel 116 111 eller chatta dygnet runt via bris.se

Stödcentrum för unga brottsutsatta för dig som blivit utsatt eller bevittnat ett brott och är 10-20 år. Tel: 08-530 610 50
Läs mer om Stödcentrum för unga brottsutsatta här.

Andra har även läst