Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Felaktig bild gällande företagskoppling

05 april 2024

Kommun och politik

I tidskriften Sveriges Natur nummer 1 2024, citeras kommunen rörande de miljöbrott som företaget Think Pink åtalats för. I artikeln kopplas dock företaget ihop med andra företag såsom Lotus Maskin & Transport AB.

Botkyrka kommun vill tydliggöra att till kommunens kännedom finns inga som helst affärsförbindelser eller kopplingar mellan Think Pink och Lotus Maskin & Transport AB och det har inte skett några markaffärer mellan bolagen utifrån kommunens vetskap.

Artikeln ger en felaktig bild av den faktiska situationen. Om kommunen varit otydlig i dialogen med reportern, ber vi om ursäkt för detta och vi ber även Lotus Maskin & Transport AB om ursäkt för detta.

Kontakt

Pressansvarig
Lennart Agén
073-421 85 00

Andra har även läst