Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Arbetet med att ta bort högarna i Kassmyra återupptas

10 januari 2022

Boende och närmiljö

Från och med 10 januari kommer arbetet med att transportera bort avfallet från Kassmyra att pågå dygnet runt i treskift under samtliga dagar i veckan. Anledningen är att göra bortforslingen så snabb och effektiv som möjligt.

Efter ett uppehåll under jul- och nyårshelgerna återupptas nu arbetet med att transportera bort avfall från Kassmyragropen. Arbetet sker nu dygnet runt i treskift, alla dagar i veckan. Arbetet kan medföra störande moment som obehaglig lukt eller störande ljud. I möjligaste mån försöker entreprenören Ragn-Sells att minimera störandet genom att till exempel sänka volymen på backljud från transportfordonen.Mer information

Information om arbetet publiceras löpande på Botkyrka kommuns webbplats. Du som medborgare kan även kontakta kommunen direkt via Medborgarcenter

Medborgarcenter

Andra har även läst