Translate

Telefon

Kontakt

Öppna mobilmenyn

Nyhet

Vem vill du ska bli Årets pedagog 2024?

25 april 2024

Skola och förskola

Nu lyfter vi Botkyrkas skickliga pedagoger genom att bjuda in till nomineringsomgången av Årets pedagoger 2024! Nominera din favorit här på webben senast den 15 maj.

Du som är vårdnadshavare, kollega, chef eller elev kan lämna in förslag på kandidat till utmärkelsen Årets pedagoger 2024.

Priset delas ut till en eller flera pedagoger i förskola, fritidshem, grundskola eller gymnasium. Pedagogen ska ha gjort ett arbete som fått stor betydelse för barn, elever och verksamhet. Tipsa gärna vidare!

Fakta

Årets pedagoger är en utmärkelse som utbildningsnämnden i Botkyrka instiftade 2019. Priset ska lyfta fram kommunanställda pedagoger som goda förebilder och inspiratörer. Pedagoger kan nomineras till priset av vårdnadshavare, kollegor, chefer eller elever. En jury utser vinnarna enligt kriterier som beslutats av utbildningsnämnden. Utöver äran får pedagogerna 10 000 kronor i prispengar.

Tidigare pristagare

2023

Linda Nordgren, förskolan Kärrspiran

Charlotte Westman, Björkhaga skola

Hazal Demirel, Hammersta skola

Se filmerna om dem här.

2022

Lotta Adelöw, förskolan Nova

Rebecka Beran, Tumba gymnasium

2021

Ulrika Alström, förskolan Sollidens

Monica Eriksson, Grindtorpsskolan

Camilla Olofsson, Falkbergsskolan

2020

Max Romell, Tumba gymnasium

Lena Sundqvist, Eklidsskolan

2019

Jessica Krebs, Broängsskolan

John Pettersson, Skyttbrinks gymnasium

Årets pedagoger 2023

Utmärkelsen ”Årets pedagoger 2023” gick till Linda Nordgren, förskolan Kärrspiran, Charlotte Westman, Björkhaga skola och Hazal Demirel, Hammersta skola. Det ärofyllda priset delades ut i samband med en lunch vid Sturehovs slott.

Andra har även läst