Störningsinformation:
Fortsatt hög vattenförbrukning
Dölj meddelande
Stäng meddelande

Välkommen till första spadtaget

Bild på flyer för spadtag ny gymnastikdel Broängens sporthall

Nu börjar vi bygget av den nya gymnastikdelen vid Broängens sporthall.

Var med oss när kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin och kultur- och fritidsnämndens ordförande Robert Aslan, tillsammans med representanter från Tumba GoIF, tar det första spadtaget! Vi bjuder på kaffe, festis och bulle.
Tid: Torsdag 6 september kl. 15
Plats: Broängens sporthall, Kärrvägen 20, Tumba

Upprustning och modernisering av idrottshall med omklädningsdel samt en tillbyggnad av gymnastikdel. En träningsyta för gymnastik på totalt 450 kvm som även inkluderar en hoppgrop. Upprustningen sker i samverkan med föreningen Tumba GoIF. Förutom verksamhetsytor ingår ny värme och ventilation, nya upprustade våtrum, viss tillgänglighetsanpassning, utökning av antalet förråd, nytt sportgolv. Renoveringen av sporthallen beräknas vara klar hösten 2018 och den tillbyggda gymnastikdelen sommaren 2019.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 5 september 2018