Stäng meddelande

Första spadtaget för gymnastikutbyggnad på Broängens sporthall

Bild på politiker och föreningsföreträdare som tar första spadtag för utbyggnad Broängshallen.

Torsdagen 6 september var det dags för ett första spadtag i den nya gymnastikutbyggnaden av Broängens sporthall.

På den kommande ytan samlades i torsdags ett 50-tal medlemmar från Tumba Gymnastik, representanter från skolan och allmänhet för att tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin och kultur- och fritidsnämndens ordförande Robert Aslan ta ett symboliskt första spadtag. Arbetet som kommer att utföras är en upprustning och modernisering av idrottshallen med omklädningsdel samt en ny tillbyggnad i form av en gymnastikdel. En ny träningsyta för gymnastik på totalt 450 kvm som även inkluderar en tumblinggolv och hoppgrop. Förutom verksamhetsytor ingår ny värme och ventilation, nya upprustade våtrum, viss tillgänglighetsanpassning, utökning av antalet förråd samt nytt sportgolv. Renoveringen av sporthallen beräknas vara klar hösten 2018 och den tillbyggda gymnastikdelen sommaren 2019.

Visionsbild utbyggnad Broängens sporthall.

Visionsbild utbyggnad Broängens sporthall.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 7 september 2018